Чи можна повторно використовувати болти?

24 августа 2023, 13:13 |

Болт — це кріпильний виріб, що являє собою циліндричний різьбовий стрижень із головкою на одному кінці. Частина його стрижня не має різьблення, а за діаметром головка завжди більша за стрижень. Найпопулярнішими є оцинковані болти DIN 933 із шестигранною головкою і DIN 912 із внутрішнім шестигранником.

Разом із гайкою головка забезпечує стягувальне зусилля кріплення, що є основним призначенням болта. При цьому болт може застосовуватися і без гайки, якщо вкручується в різьбовий отвір однієї з деталей, що з'єднуються. Головні відмінності болта від гвинта полягають у наступному: 

  • забезпечується не тільки стягувальне зусилля уздовж осі, а й протидія зусиллям, що зрушують, перпендикулярним до осі; 
  • завжди є безрізьбова ділянка стрижня, що збільшує опір з'єднання проти сил зрізу; 
  • його використовують разом із гайкою. 

 

Сфера застосування 

Використання болтів почалося ще на початку нашої ери, до появи точного металорізального інструменту. Сьогодні вони належать до найпоширеніших систем кріплення. Болти застосовуються у всіх значущих галузях життєдіяльності людини — машинобудуванні, автопромі, суднобудуванні, виробництві сільськогосподарської техніки, виготовленні дорожньої атрибутики, меблів та інших галузях промислового виробництва.

 

Чи можливе повторне використання болтів?

Для болтів, що застосовуються у всіх з'єднаннях, які не потребують тарованого моменту затягування, це питання не відіграє великої ролі. Основну масу болтів, що затягуються ручними інструментами, використовують багаторазово, попри пошкодження покриття або іржу. 

Ставлення до повторного застосування так званих високоміцних болтів, розрив або пошкодження яких може спричинити катастрофу (підйомні механізми, багатотонні металеві конструкції) або серйозні руйнування (колісні болти автомобілів, кріплення голівки блока циліндрів), суттєво змінюється як у спеціалістів автопобутових майданчиків, так і у керівників будівельного та промислового менеджменту. 

Повторне використання високоміцних болтів, які під час затягування динамометричними ключами зазнають навантаження, близькі до межі плинності сталі, стає небезпечним. Існує багато нормативних документів, які так чи інакше трактують цю тему. Одна їх частина не забороняє повторне застосування, інша — обмежує кількість цих повторів, третя — вимагає ретельної перевірки якості різьблення, легкого прокручування по ній гайки, незмінної довжини стрижня. Існують також нормативи, що забороняють у з'єднаннях повторне застосування високоміцних болтів.

Якщо вас цікавлять конкретно болти стандарт din 933 https://lv.locator.ua/blog/?p=1045, то за цим посиланням можна отримати більш детальну інформацію про них.

Визначити зовнішнім оглядом деформаційний дефект високоміцних болтів, що були у вжитку, дуже складно, і удавана економія може обернутися бідою. Усі, хто не виконує ці вимоги, беруть відповідальність на себе.

 

От редакции: В этом разделе публикуются материалы сайтов-партнеров.
Редакционная позиция может не совпадать с мнением авторов опубликованных материалов.
Ответственность за достоверность фактов, изложенных в публикациях, несут их авторы.Реклама
BINANCE
Сollaborator