Як отримати вищу освіту за межами України

14 февраля 2013, 14:18 |

Отримавши шкільний атестат з гарними оцінками і досконало володіючи іноземною мовою, український абітурієнт в умовах фінансової кризи замислюється про навчання в одному з європейських вузів. Сформований стереотип про те, що навчання за кордоном казкове, дороге і нереальне задоволення — помилковий.

Хто відправить повчитися?

Багато країн запрошують українців здобути освіту. У кожної з них свої вимоги та умови. Податися в закордонні університети можуть люди з різним рівнем попереднього навчання, і вже мають професію. Головна умова — знання однієї з європейських мов: англійської, французької, німецької. Навчатися можна як платно, так і практично безкоштовно. В окремих випадках можна навіть отримувати стипендію.

Існує кілька міжнародних програм, завдяки яким українські абітурієнти можуть навчатися за кордоном на бюджетній основі.

Фонд «Відродження» (МФВ) надає можливість поїхати в багато країн для навчання. Фонд має багато магістерських програм. Відправитися за кордон можна як на кілька місяців — у більшості випадків влітку (для роботи і навчання мови), так і на рік (отримати вищу освіту). Для участі в освітніх програмах фонду необхідно вибрати країну перебування і цікавить вас курс. Далі — подати у фонд анкету із зазначенням необхідних даних. Для участі в освітній програмі вам слід зібрати наступні документи: нотаріально завірену копію диплома та виписки (можливий варіант копії заліковки), резюме, рекомендації від викладачів або роботодавця. Конкурс за програмами проводиться щороку: для отримання ступеня магістра можна спробувати свої сили у вересні-жовтні, на виїзд в літній час — взимку.

Слід взяти участь у конкурсі програми Erasmus Mundus, розробленої Євросоюзом. Програма працює в режимі обміну студентів між країнами ЄС та «третього світу". Вирішивши скористатися послугами Erasmus, варто знати, що вибір спеціальностей обмежується списком надаваних освітніх програм. Навчатися за програмою Erasmus Mundus можна від року до двох, є можливість навчання відразу в декількох ВУЗах. В останньому випадку, студент відповідно отримає два дипломи. У кожній окремо взятій країні навчальний рік починається по-різному, зазвичай всі ВУЗи світу відкривають двері з серпня по листопад. Подавати документи потрібно безпосередньо на обраний курс і в певні часові рамки. Кожен курс має свій список вимог до абітурієнта, відповідність яким дозволить вам стати студентом. В рамках всіх без винятку освітніх програм необхідно здавати тест на знання однієї з іноземних мов. Найчастіше українські студенти здають англійську.

 

Різні країни — різні умови

Польща

Здобути вищу освіту в Польщі можна в коледжах, вищих професійних школах, школах вищої освіти та в університетах. У травні 2004 року Польща приєдналася до Європейського Союзу — зараз освіту в Польщі має масу додаткових переваг. Дипломи польських вишів визнають у всіх країнах Європи без додаткового підтвердження. Сама система освіти в Польщі функціонує за загальноєвропейською схемою. Також освіту в Польщі відповідає Міжнародним нормам класифікації освіти (ISCED), які повністю відповідають європейським вимогам. Є кілька систем освіти: бакалаврат і магістратура. Абітурієнти та студенти, раніше мають досягнення у навчанні, можуть отримувати стипендії та знижки на оплату навчання. У Польщу запрошують навчатися економічних науках.

Тривалість навчання в Польщі

 • Програма підготовки бакалавра — 3 роки (6 семестрів).
 • Магістратура з англійською мовою навчання — 1,5 року (3 семестри).
 • Магістратура з польською мовою навчання — 2 роки (4 семестри).

Для програм навчання в Польщі на англійській мові необхідні наступні документи:

Бакалаврат в Польщі

 • Анкета;
 • Атестат + додаток до атестату (до його одержання, надати список оцінок за передостанній клас і пройдені чверті останнього класу);
 • Сертифікат, що підтверджує знання англійської мови (TоEFL 500 балів, IELTS: 5.5 — 6.0 або еквівалентний документ);
 • Копія закордонного паспорта;
 • дві рекомендації (з печаткою) англійською мовою від викладачів школи або інших навчальних закладів;
 • чотири фотографії (3,7 х 5,0 см).

Магістратура в Польщі

 • Анкета;
 • Атестат + додаток до атестату;
 • Диплом + додаток до диплома (до його одержання, надати виписку із залікової відомості);
 • Сертифікат, що підтверджує знання англійської мови (TоEFL 500 балів, IELTS: 5.5 — 6.0 або еквівалентний документ);
 • Копія закордонного паспорта;
 • дві рекомендації на англійській мові від викладачів школи або інших навчальних закладів з печаткою;
 • чотири фотографії (3,7 х 5,0 см);
 • Довідка з місця роботи, підтверджуюча досвід роботи в сфері економіки.

Терміни подачі документів:

Прийом документів на 2009-2010 навчальний рік починається 2 лютого 2008 року.

офіційний термін закінчення реєстрації:

 • Програми з навчанням англійською мовою — 29 травня 2009
 • Програми з навчанням польською мовою — 28 серпня 2009

Якщо Ви володієте англійською мовою на рівні upper-intermediate/advanced і можете надати сертифікат, що підтверджує це, або виконати вимоги вузу у відношенні тесту TоEFL, то в даному випадку реєстрація може бути продовжена до 28 серпня 2009 року за наявності вільних місць за обраною програмою.

 

Чехія

Поряд з великими державними університетами, що відрізняються широким вибором спеціальностей, в Чехії існує безліч приватних вузів. Маючи більш тісні контакти з професіоналами-практиками в деяких сферах (економіка, бізнес), ніж великі державні вузи, вони роблять ставку на міждисциплінарне навчання і тісний зв'язок теорії з практикою. Вам, як майбутнім студентам, потрібно звернути велику увагу на вибір конкретного вузу, в який ви будете поступати. Як серед приватних, так і серед державних вузів попадаються «білі ворони» — вузи, в які вступати не варто, якщо ви хочете отримати по-справжньому якісну освіту. Краще вибирати вуз, пройшов спеціальну систему перевірки і має хороший рейтинг.

освіта в державних вузах Чехії чеською мовою є безкоштовним.

освіта в недержавних вузах — від 37000 крон (1500 євро) за рік (оплата в чеських кронах). У приватних вузах оплату дозволяється вносити по семестрах. Після першого року навчання багато студентів переходять на безкоштовне навчання в державних ВНЗ.

Вартість послуг компаній, які відправляють навчатися за кордон, становить від 540 євро + від 1 900,00 євро до 2 350,00 євро (48 990 — 60 990 крон) в залежності від обраного міста, включаючи курси чеської мови та послуги в Чехії.

Ціни вказані для жителів України. Вартість послуг для громадян інших держав необхідно уточнювати в центральному офісі компанії своєї країни. У разі його відсутності — дійсний український варіант цін. На проживання в Чехії, в залежності від міста, студентам потрібно в середньому 250 євро.

Період навчання у вузах Чехії становить від 3-х до 5 років. Після перших трьох років навчання у вузі Ви отримуєте диплом бакалавра. Ще два роки піде на одержання диплома магістра.

Проходження докторантури в середньому займе 2-3 роки.

Прийом студентів до ВНЗ Чехії здійснюється тільки один раз на рік. Подавати документи у фірму-відправника необхідно з 1 жовтня до 15 червня. Заняття практично у всіх вузах Чехії починаються з 1 жовтня.

 

Австрія

Австрія виховала багато відомих світу учених. Цікавий той факт, що у вузах Австрії студенти не тільки мають право вибирати навчальні дисципліни, теми курсових і дипломних робіт, але і встановлювати терміни здачі іспитів. Навчальний рік поділяється на два семестри. Зимовий семестр починається 1 жовтня, річний — 1 березня. Загальна тривалість навчання у вузі складає в залежності від спеціальності 6-12 семестрів.

В Австрії для іноземців навчання платне — 726,72 євро / семестр. Витрати на дорогу до вузу, витрати на життя, в середньому, складуть 1500 євро. Важливо знати, що студентам на проживання буде потрібно в середньому 700-800 € на місяць, з яких на оплату житла — 250 — 300 євро, на харчування — близько 200 євро, на страховку — 60 євро, на кишенькові витрати і транспорт — ще 100 євро , на додвитрати — 40 — 100 євро.

Тривалість навчання складає від 3 до 6 років, хоча як уже згадувалося, студент сам розписує свій час навчання. Так що все залежить від самоорганізації.

Абітурієнти із СНД, бажаючі навчатися у вузах Австрії, повинні пред'явити еквівалентне австрійському атестату свідоцтво — довідку про закінчення двох курсів стаціонару або чотирьох курсів заочного відділення вузу за спеціальністю, за якою вони бажають продовжувати навчання в Австрії.

Маючи вищу освіту і бажаючи вступити до австрійський вуз по бакалаврської або магістерської програмою, пам'ятайте, що ви зможете заново вчити вже наявну у вас спеціальність. У цьому випадку вам доведеться надати атестат і диплом про закінчення вузу на батьківщині.

Необхідні документи для вступу до вузів Австрії

Для осіб, які мають вищу освіту

 • Атестат про середню освіту
 • Додаток до атестату
 • Диплом
 • Додаток до диплому
 • Довідка з вузу про те, що студент може продовжувати навчання або підвищувати кваліфікацію у своєму вузі (на батьківщині, в СНД) з цього ж напрямку
 • Довідка про знання німецької мови
 • 9 кольорових фотографій розміром 4 х 5 см

Для студентів вузів

 • Атестат про середню освіту
 • Додаток до атестату
 • Завірена копія наказу про зарахування до вузу
 • Завірена академічна довідка (виписка із залікової відомості) із зазначенням усіх досліджуваних у вузі предметів з оцінками і кількістю годин, розбитими по семестрах
 • Копія свідоцтва про державну акредитацію вузу (для студентів недержавних вузів)
 • Довідка з вузу про те, що студент може продовжувати навчання або підвищувати кваліфікацію у вузі (на батьківщині, в СНД) з цього ж напрямку
 • Довідка про знання німецької мови
 • 9 кольорових фотографій 4 х 5.

Терміни подачі документів:

 •  - На зимовий семестр — до 01.02.
 •  - На літній семестр — до 01.09.

одне з найголовніших вимог до іноземного абітурієнту — знання німецької мови та документальне тому підтвердження.

оформити документи досить складно і варто пам'ятати, що цей процес займає від шести до 12 місяців.

 

Великобританія

Система освіти у Великобританії дуже гнучка і надає широкий спектр професійних кваліфікацій і методів їх отримання. Але іноземні студенти, які платять за навчання значно більше, ніж місцеві, британські жителі, повинні добре спланувати своє навчання, так як поміняти курс навчання надалі буде непросто. Зміна курсу може вплинути на Ваш імміграційний статус, академічні досягнення і просування під час навчання. У Великобританії є більше ста університетів. Набір певної кількості балів, що нараховуються, виходячи з попередньо отриманої освіти, забезпечить проходження у вищий навчальний заклад.

 

Німеччина

Для навчання у ВУЗі видається віза на строк до двох років з наступним продовженням щоразу на той самий строк: якщо навчання не завершена, але може бути закінчена в прийнятний термін.

Вам дозволено займатися трудовою діяльністю 90 днів в році або 180 днів у році при напівденного зайнятості.

Після закінчення навчання дозвіл на проживання може бути продовжено на термін до одного року для пошуку роботи. У вузах Німеччини немає вступних іспитів. Достатньою умовою для вступу до вузу Німеччини є початкова вища освіта (1 або 2 курсу вузу СНД). Маючи два курси вузу (денного відділення) або повну вищу освіту, студенти можуть вступати відразу. Після першого курсу ВНЗ СНД студенти можуть вступати на підготовче відділення при німецькому вищому закладі (Studienkоlleg).

Маючи на руках диплом вузу СНД, можна поступати в один з університетів Німеччини на будь-яку спеціальність. Якщо ж не встигли на батьківщині здобути вищу освіту, то Німеччина дозволить продовжити навчання тільки по тій спеціальності, яку Ви вивчали на батьківщині.

Термін підготовки документів: від шести місяців. Всі витрати за цією програмою: підбір вузів, одержання запрошень, тестування, допомога в оформленні студентської візи, бронювання житла на якийсь час, а також послуги відправника — складуть максимум 1380 євро. основна оплата проводиться перед виїздом до Німеччини. Термін навчання — від 3 до 6 років.

Набір студентів в німецькі університети проводиться два рази на рік.
Заяви приймаються на зимовий семестр до 15 липня, на літній семестр — до 15 січня.

Щоб приступити до навчання у вересні, ви повинні подати заявку до 15 липня, якщо в березні — до 15 січня.

Щоб отримати диплом, який визнають у всьому світі, необов'язково платити великі гроші. Важливо бути зацікавленим у майбутньому навчанні, володіти іноземною мовою і закінчити ВНЗ на батьківщині з гарними оцінками. Закінчуючи ВУЗ за кордоном, більшість випускників прокладають собі шлях у життя, знаходять хорошу роботу на високооплачуваних посадах. Не варто упускати можливість навчатися за кордоном, адже це значимий і, може бути, доленосний внесок у своє майбутнє.
 

От редакции: В этом разделе публикуются материалы сайтов-партнеров.
Редакционная позиция может не совпадать с мнением авторов опубликованных материалов.
Ответственность за достоверность фактов, изложенных в публикациях, несут их авторы.Реклама
BINANCE
Сollaborator